Pytania i odpowiedzi

Czy nasza sesja przepada w przypadku choroby lub kwarantanny? Czy mogę ją przełożyć?

Aktualna sytuacja wymaga od nas elastyczności. Wszyscy chcemy w miarę normalnie funkcjonować. Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny zachoruje lub znajdziecie się na kwarantannie, poinformuj mnie. Sesja nie przepada. Ustalimy nowy, dogodny dla obu stron termin. Ja również liczę na Twoją wyrozumiałość, jeśli spotka mnie podobna sytuacja. Zdrowia nam wszystkim!

fotograf rodzinny szczecin

Przed sesją oraz przygotowania do sesji

Nie mam pojęcia, jak przygotować się do sesji. Żadnej wizji gdzie i jak ją zrobić ani w co się ubrać. 

Spokojnie, pomogę. Kiedy ustalimy termin, zawsze podpytuję o preferencje: plener czy wnętrze? Pytam o zainteresowania, o to ile będzie osób i w jakim wieku. Znam bardzo dużo miejsc na odludziu, jak i takie tętniące życiem. Wszystko zależy od Waszych upodobań. Na pierwszą sesję polecam spokojne miejsce: zacisze domowe lub plenerową sielankę. O stroje również się nie martw. Zawsze podsyłam wskazówki i inspiracje 🙂

Sesja fotograficzna rodzinna

Sesja w moim domu? Moje mieszkanie nie nadaje się do zdjęć. Jest chyba za małe, za ciemne i niezbyt ładne.

Moją jedyną obawą przy sesjach we wnętrzach (w tym także w domach) jest światło i jego ilość. Dlatego przed sesją, jeśli jest taka możliwość, odwiedzam Was, by zobaczyć warunki. Między innymi, ile jest naturalnego światła, jaki jest rozkład pomieszczeń i ich wielkość.  Najczęściej jednak proszę o zrobienie zdjęć w ciągu dnia  różnym pomieszczeniom w różnych porach. Wiosną i latem w zasadzie nie martwię się o ilość światła. Jesień i zima są bardziej wymagające, ale i z tym potrafię sobie poradzić. Jesienią i zimą, ze względu na światło, domowe sesje realizuję tylko w godzinach 10-14 (a najchętniej 11-13).

Twój dom, to nie katalog z Ikei czy hotel! Tutaj toczy się życie, więc i dom żyje Waszymi emocjami i codziennością. Przy sesjach domowych również podsyłam wskazówki, jak przygotować mieszkanie do sesji. I absolutnie nie chodzi o wypucowanie okien na błysk 😉

Tata na sesji zdjęciowej

Czy w cenie sesji jest także makijaż i fryzura?

Nie, cena obejmuje tylko wykonanie i obróbkę zdjęć. Współpracuję z zaufaną wizażystką od kilku lat, dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany usługą wizażu, odsyłam do Magdy:

Magdalena Łowkiet

Cena makijażu to około 180zł i trwa on do 1,5h przy jednej osobie. Wizażystka pracuje na Pogodnie (dojazd uzgadniany jest indywidualnie). Fryzury moje klientki robią we własnym zakresie. Niestety usługi fryzjerskie trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem i do tej pory nie udało mi się nawiązać stałej współpracy.

Sesja fotograficzna kobieca

Umówiliśmy się na sesję w plenerze. Co jeśli będzie brzydka pogoda?

Dla mnie osobiście każde warunki są dobre na zdjęcia, bo jestem gotowa poświęcić się dla dobrych ujęć. Natomiast zależy mi również na Waszym komforcie. Wbrew pozorom mocno świecące słońce i bezchmurne niebo nie są idealne do zdjęć. Najchętniej na sesje w porze wiosenno- letniej umawiam się pod wieczór, na około 2h przed zachodem słońca. Wtedy światło jest delikatne i  złociste.

Pochmurny dzień nie jest żadną przeszkodą techniczną- chmury tworzą bardzo fajne miękkie światło, bardzo nastrojowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że nikt nie będzie mrużył oczu. Zdjęcia możemy robić z każdej możliwej strony.

Zdarzało mi się również robić zdjęcia w deszczu czy tuż przed burzą. Wrażenia dość ekstremalne, ale moi klienci nie żałują. Ja również, bo chętnie odnajduję się w nowych sytuacjach a efekty są bardzo oryginalne!

Jeśli jednak zależy Wam na optymalnych warunkach pogodowych, sesję przekładamy w miarę dostępności w moim terminarzu.

Jaka pora jest najlepsza do zdjęć w plenerze?

W miesiącach od maja do końca sierpnia sesje realizuję przede wszystkim pod wieczór, w godz. 18-21 (zależnie od miesiąca) ze względu na światło. Wcześniej jest ono bardzo niekorzystne zarówno dla zdjęć jak i dla modeli, którzy mrużą oczy. Najpiękniejsze złote światło, które widzisz na wielu moich zdjęciach, to właśnie te godziny. Namawiam Cię gorąco do wieczornych zdjęć. Im bliżej zachodu, tym światło piękniejsze. Staram się więc robić zdjęcia najszybciej na 2h przed zachodem. Wiem, że to trudne zadanie z dziećmi do 3 roku życia, ale nie niemożliwe 🙂

Jest jeszcze inna opcja dla odważnych… sesja o wschodzie słońca. Najlepsze wschody to te wiosenne i jesienne (kwiecień/maj oraz wrzesień/październik). Przez różnicę temperatur powstają mgły, które wyglądają na zdjęciach bajkowo. Przede wszystkim też, w tych miesiącach, wstanie wcześniej nie jest karkołomnym zadaniem. W przeciwieństwie do czerwca czy lipca, gdy słońce budzi się już o 4 rano.

Na koniec jednak dodam, że przy pochmurnym niebie sesję bez problemu możemy zrealizować wcześniej bez względu na porę dnia.

sesja-zdjeciowa-rodzinna-w-plenerze

Ile trwa sesja?

Nie licząc dojazdu czy dodatkowej usługi makijażu, to około 1h do 2h. W zależności od wybranego pakietu zdjęć. Zwykle sesje rodzinne trwają 40min do 1h. Ten czas nie wynika z mojego pośpiechu, a ze świadomości, że maluchy są mniej cierpliwe. Na sesjach rodzinnych wiele się dzieje i nie potrzebuję przeciągać sesji. Natomiast nieco więcej czasu poświęcam na sesje kobiece lub par, kiedy możemy pozwolić sobie na spokojne „ustawianie” się do zdjęć.

Sesja zdjeciowa dla pary

Na ile wcześniej muszę zarezerwować termin na sesję?

Wiosną i latem nawet dwa miesiące wcześniej. Jesienią i zimą udaje się nawet w ciągu dwóch tygodni znaleźć wolny termin. Jednak aby mieć pełną swobodę wyboru a w szczególności któryś weekend, nie czekaj na ostatnią chwilę.

fotograf rodzinny w szczecinie

Ile kosztuje sesja?

Zapraszam do zapoznania się z cennikiem pakietów podstawowych lub z pakietem rozszerzonym.

Fotografia kobieca w plenerze

Co dalej po sesji oraz obróbka zdjęć

Kiedy dostanę zdjęcia?

W sezonie jesienno zimowym, kiedy jest nieco spokojniej, czas oczekiwania to 2-3 tygodnie od momentu odesłania do mnie wybranych zdjęć. Natomiast wiosną i latem ten czas wydłuża się do 3-4 tygodni. Istnieje także możliwość zakupienia ekspresowej obróbki zdjęć w cenie 150zł dla pakietów podstawowych i 250zł dla pakietu rozszerzonego. Zdjęcia w formie cyfrowej są gotowe w ciągu 1-3 dni od momentu wyboru zdjęć. Na wydruki trzeba poczekać do 5 dni roboczych (korzystam z usług laboratorium poza Szczecinem).

Pakowanie zdjec do wysylki

Czy dostanę pozostałe zdjęcia bez obróbki? Czy mogę dostać zdjęcia przed obróbką, podobają mi się bardziej?

Daję możliwość wyboru zdjęć moim klientom, dlatego wysyłam surowe zdjęcia oraz kilka po obróbce, by pokazać efekt finalny. Zdaję sobie sprawę, że każdy ma inny gust i poczucie estetyki. Dlatego oglądając moje port folio, zwróć uwagę jeszcze zanim się ze mną umówisz nie tylko na kadry, czy kompozycję, ale i kolorystykę, nasycenie, kontrast. Czy podoba Ci się jako całość? Obróbka jest integralną częścią mojej pracy i nadaje moim zdjęciom odpowiedniego stylu. Zdjęcia przed obróbką zazwyczaj wymagają dopracowania, są tylko półproduktem a nie efektem finalnym. Dlatego nie oddaję zdjęć bez obróbki w ogóle. Nie zmieniam również stylu obróbki, bo tak on właśnie wygląda.

Czy usuniesz w Photoshopie moje niedoskonałości? Czy możesz zmienić kolor sukienki, usunąć coś z tła lub wkleić?

Drobne mankamenty urody takie jak: blizny, pieprzyki, krostki, siniaki itp. usuwam na życzenie ( o siniaki nie pytam ;)). Natomiast nie odchudzam, niczego nie powiększam, nie pomniejszam, nie dodaję i nie odejmuję. To już bardziej graficzna część. Ja staram się rejestrować rzeczywistość i cenię naturalność. Dlatego na moich zdjęciach są prawdziwi ludzie bez retuszu niczym z okładek magazynów.

kobiece sesje zdjeciowe szczecin

W jakiej formie i w jaki sposób oddajesz zdjęcia?

Zdjęcia oddaję w najwyższej jakości w plikach jpg. Na tyle duże, że można z nich wydrukować większe formaty (np. 30x40cm). Zdjęcia do wyboru przesyłam poprzez specjalny program Pixieset i w tym samym programie udostępniam wybrane zdjęcia z możliwością ich pobrania.  Zdecydowałam się na taką formę z dwóch powodów: wygoda oraz ekologia. Nie chcę tworzyć dodatkowych odpadów w postaci płyt czy pendrive’ów.

Wersję papierową otrzymasz na odbitkach 13x19cm, z białą delikatną ramką, na jedwabnym papierze, który nie tylko pięknie wygląda, ale nie zatrzymuje odcisków palców oraz odblasków. Opcjonalnie możesz zamówić u mnie album z miziastą okładką, na której punkcie oszaleli moi obserwujący na Instagramie. Więcej o albumach piszę TUTAJ.

Czy będziesz publikować zdjęcia z naszej sesji?

Jeśli otrzymam od Was zgodę, to pewnie, że się pochwalę! Natomiast absolutnie nie wymagam i nie naciskam, aby upubliczniać zdjęcia. Ogromnie cieszę się, kiedy mi na to pozwalacie, jednak szanuję Waszą prywatność i wizerunek.

sesje fotograficzne kobiece

Jak pracuję

Nie mieszkam w Szczecinie. Czy dojeżdżasz na sesje poza Szczecin?

Oczywiście! Na terenie województwa, gdzie mogę wrócić tego samego dnia, dodatkową opłatą jest dojazd 1zł/km. Przy sesjach dojazdowych powyżej 50km realizuję największy pakiet podstawowy lub rozszerzony. Jeśli mieszkasz po drugiej stronie granicy, przygotowałam również ofertę dla sesji w Niemczech.

Jeśli chodzi o sesje poza województwem, koszty ustalam indywidualnie. W okresie wakacyjnym w ostatnich latach robię także kilkudniowe wypady do większych miast w Polsce bez dodatkowych opłat. O terminach informuję na stories (w relacjach) na Instagramie.

mama z corka na sesji zdjeciowej

Czy pracujesz także w weekendy i w święta?

Tak, jednak sesja w sobotę lub w niedzielę kosztuje dodatkowo 150zł do każdego pakietu podstawowego, a w dniu świątecznym, wolnym od pracy 200zł (oprócz Wielkanocy,Bożego Narodzenia i Nowego Roku, kiedy nie pracuję).

fotografia dziecieca szczecin

Czy robisz zdjęcia w studio?

Nie 🙂 Wszystkie sesje wykonuję w domach klientów, w plenerze lub w każdym innym miejscu poza studio. Jeśli ten styl pracy odpowiada Ci- zapraszam. Jeśli nie, polecę innego fotografa, który ma swoje studio. Więcej na ten temat piszę tutaj.

sesje rodzinne szczecin

Czy masz jakieś stroje i gadżety do sesji?

Nie. Moi klienci przygotowują swoje ubrania do sesji (chętnie pomagam w doborze). Nie użyczam także gadżetów podczas sesji. Najlepszymi akcesoriami są Wasze emocje i to na nich się skupiam.

sesje zdjeciowa lifestylowa

Sesje rodzinne i brzuszkowe

W którym miesiącu ciąży najlepiej robić zdjęcia?

Wtedy, kiedy widać brzuszek nawet spod luźnych strojów a Ty czujesz się dobrze. W tygodniach nie podam, ale 7-8 miesiąc są zwykle optymalne. Oczywiście realizowałam zdjęcia w późniejszych terminach, ale szczerze mówiąc z obawami, czy nie będę odbierać porodu na sesji 😀 Nie róbcie mi tego!

sesje ciazowe szczecin

Niedługo spodziewamy się maluszka, jednak nie wiemy dokładnie kiedy. Zależy nam na sesji noworodkowej. Jak mogę umówić się na taką sesję?

Umawiamy się wstępnie, zakładając przy tym także dłuższy pobyt w szpitalu. Przy cesarce łatwiej jest określić termin, ale nawet tutaj nie wiadomo, jak świeżo upieczona mama będzie się czuła. Dla większości fotografów noworodkiem jest dziecko do 14 doby życia, bo do tego czasu dużo śpi, jest bardzo plastycznie i nie ma jeszcze ewentualnych kolek. Dla mnie jednak nie ma to aż takiego znaczenia, by dziecko nie ruszało się i spało. Zajmuję się naturalną fotografią, rejestruję codzienność, więc maluszek może mieć nawet miesiąc. Wtedy bezpiecznie umawiamy się około 3 tygodnia po porodzie.

Czy w naszej sesji mogą wziąć udział także dziadkowie/chrzestni/znajomi?

Tak, jednak maksymalnie 7 osób łącznie. Zjazdy rodzinne  czy specjalne uroczystości (roczkowe, urodzinowe, rocznicowe w stylu lifestylowym) wyceniam indywidualnie.

fotografia rodzinna szczecin

Czy do sesji mogą dołączyć nasze czworonogi?

Naturalnie! Współpraca ze zwierzakami sprawia mi ogromną radość. Więcej na ten temat piszę tutaj.

zwierzeta na sesji zdjeciowej
Scroll to Top