sesja-rodzinna-pole-makowe-szczecin1

Przewodnik po polskich porach roku, czyli kiedy najlepiej robić zdjęcia z piękną scenerią

Kiedy kwitną krokusy, rzepak, dzikie i ogrodowe drzewa owocowe, maki, lawenda, słoneczniki, wrzosy? Kiedy zaczyna się prawdziwa polska jesień z kolorowymi liśćmi na drzewach? W jakich miesiącach jest najwięcej porannych mgieł o wschodzie słońca?

W tym wpisie postaram się podpowiedzieć Ci, w którym miesiącu lub jego części wybrać się w plener, aby uwiecznić zmieniające się w Polsce krajobrazy. Te wiosenne i letnie będą tutaj przeważać z wiadomych powodów: wtedy najwięcej dzieje się w przyrodzie.

Pomijam okres listopad, grudzień, styczeń oraz luty. Jestem mieszkanką Pomorza Zachodniego. Te cztery miesiące są u nas najciemniejsze i najbrzydsze: zwykle pada (deszcz!), jest bardzo pochmurno, wilgotno i nieprzyjemnie. Przez zmieniający się klimat rzadko gości u nas prawdziwa zima, choć w roku 2021, uraczyła nas sporą dawką śniegu. Był to jednak wyjątek od jakichś pięciu lat.

Marzec

Marzec sprzyja zakochanym i od razu cieplej na sesji w plenerze.

Wielu moich klientów rozpędza się po pierwszych cieplejszych dniach nawet już pod koniec lutego i liczy na wiosnę w marcu. Kalendarzowa wiosna jest tu niezłą zmyłką, ponieważ ma się nijak do rzeczywistości. Często więc studzę te plenerowe zapały. Nawet jeśli słońca coraz więcej i dłużej gości na niebie, a temperatura zaczyna zachęcać do spacerów, to sceneria wciąż przybiera brunatne barwy. Raczej nie licz na kwitnące drzewa, czy zieloną trawę. Oprócz tego gleba nadal jest wilgotna po zimie (przez deszcz lub śnieg) i musi jeszcze upłynąć trochę czasu, zanim wyjście do lasu czy na pole (wysyłam oczko do Małopolskiego) przestanie być błotnym spa.

Błotne SPA
Sesja rodzinna w plenerze w marcu w okolicach Szczecina

Barwy marca: brąz, beż, czerń (ziemia i drzewa bez liści) odcienie żółtego, pierwsze błękity na niebie oraz na wiosennych kwiatach

Światło: wciąż jeszcze delikatne i możesz pokusić się o plener w środku dnia nawet w pełnym słońcu. Jednak im bliżej końca miesiąca, tym późniejsze godziny wybieraj.

Sceneria: suche trawy, pozostałości suchych roślin z zeszłego roku. Wciąż brak liści na drzewach, to tak naprawdę jeszcze zima okraszona większą ilością słońca. Co kwitnie w marcu? Głównie przebiśniegi oraz rośliny cebulowe: możesz wypatrywać krokusów, puszkinii, rannika, śnieżników przede wszystkim w drugiej połowie miesiąca. Na krzewach pojawiają się także żółte kwiaty forsycji.

Kwiecień

Wiosenna sesja rodzinna wśród kwitnących drzew

Mam ambiwalentne uczucia do tego miesiąca, bo daje on naprawdę duże nadzieje, a niestety potrafi chłostać wiatrem i gradem w akompaniamencie deszczu. Jednego tygodnia masz ponad 20st, by w następnym przepraszać się z czapką i zimową kurtką. Mimo wszystko nie da się go nie kochać za ten piękny rozkwit!

Wiosenna sesja kobieca w żonkilach

Właśnie w kwietniu mam najwięcej rezerwacji sesji, choć kwietniowa pogoda płata figle. O wszystkich potencjalnych niespodziankach informuję jednak moich klientów i przygotowujemy różne scenariusze sesji.

Niebywałym atutem kwietnia są piękne️ mgliste wschody słońca spowodowane sporą różnicą temperatur. Wciąż jednak decydują się na nie ci bardziej odważni.

sesja-o-poranku-szczecin

agnieszka-tylka-fotografia-lifestyle
Rzepiara 🙂 czyli sesja w rzepaku

Barwy kwietnia: biel, róż, błękit, mięta i soczysta zieleń, beż, żółć

Światło: po przestawieniu czasu na letni na słoneczne plenery wybieraj już wieczór i korzystaj z coraz piękniejszych ciepłych zachodów. Obserwuj też prognozy dotyczące poranków: w kwietniu świt za sprawą mgły jest niezwykle bajkowy!

Sceneria: soczysta zielona trawa, kwitnące drzewa dzikie i owocowe. W pierwszej połowie rozkwitają wiśnie, grusze i najpóźniej dołączają jabłonie. Od połowy miesiąca spodziewaj się również żółtego rzepaku. Co jeszcze kwitnie w kwietniu? Tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy, niezapominajki, stokrotki, fiołki. Kwiecień to także miesiąc zjawiskowej magnolii. Sielskiego widoku dopełniają również falujące zboża, które w trakcie dojrzewania są ciemnozielone.

Sesja kobieca w szczecińskich magnoliach
Sesja kobieca w szczecińskich magnoliach

Maj

Jest kontynuacją kwietnia z nieco bardziej stabilną pogodą. W pierwszej połowie miesiąca załapiesz się jeszcze na niektóre odmiany kwitnących drzew (np.jabłoń), ale obok kwiatów zaczynają pojawiać się także liście. Pola rzepaku są jeszcze bardziej widoczne i wyraziste. Maj to esencja zieleni. Uwielbiam w tym czasie wyjechać poza miasto i napawać oczy jego żywymi barwami. Jestem jednak ostrożna, jeśli chodzi o nasycenie. Ostre żółcie i zielenie są trudne do ujarzmienia w fotografii. Osobiście nie przepadam za tak mocnymi barwami.

Podwójna sesja ciążowa w kwitnącym sadzie

Barwy maja: mocne żółcie, odcienie niebieskiego i fioletu, soczysta zieleń.

Światło: już dosyć ostre, więc wieczorne fotografowanie powinno być dla Ciebie priorytetem. Nie zapominaj o wciąż pięknych i mglistych porankach.

Majowe burze zwiastują lato. Nie zachęcam Cię do daleko idących eksperymentów, ale burzowe ciężkie chmury fantastycznie wychodzą na zdjęciach! Szczególnie, gdy po jednej stronie zachodzi słońce, a po drugiej wiszą granatowe obłoki.

Wiosenna sesja rodzinna w plenerze tuż przed burzą
Sesja kobieca w bzach

Sceneria: rzepak, świeże zielone listki na drzewach, soczysta trawa. Co kwitnie w maju? Kwiaty takie jak: bratki, begonie, konwalie, niezapominajki, a z krzewów lilaki, czyli bzy.

Czerwiec

Zdjęcie pole makowe
Sesja rodzinna na polu maków

Jego nazwa nie wzięła się z niczego. Jeśli chcesz zapamiętać, kiedy kwitną maki, skojarz ich kolor z nazwą miesiąca.

Teoretycznie kwiaty te kwitną od maja do sierpnia, ale szczerze mówiąc najwięcej z nich widziałam w czerwcu. Mam na mysli całe pola makowe. Bo pojedyncze maki przy drogach widuje się rzeczywiście jeszcze w okresie wakacyjnym.

Maki bardzo często występują w zestawieniu z chabrami i innymi polnymi kwiatami. Uwielbiam tworzyć z nich letnie bukiety do sesji. Czerwiec to także dojrzewające owoce, a ich znakomita część jest właśnie czerwona: truskawki, czereśnie, arbuzy, porzeczki. Są one bardzo częstym „rekwizytem” na moich letnich zdjęciach.

Lifestylowa sesja rodzinna w środku lata

Barwy czerwca: czerwień, błękit, żywe kolory roślin i kwiatów. Dojrzałe na drzewach liście przybierają już bardziej stonowaną zieleń.

Światło: bardzo trudne do opanowania w środku dnia (słoneczna pogoda). Od czerwca jestem nieugięta i większość sesji plenerowych realizuję późnym wieczorem około 20. Ostre światło jest bardzo niekorzystne na zdjęciach, szczególnie na otwartych przestrzeniach, gdzie nie można schować się w cieniu.

Sesja ciążowa w polnych kwiatach

Sceneria: co kwitnie w czerwcu? Maki, chabry i polne kwiaty, zaczynają kwitnąć róże, z krzewów załapiesz się na późno kwitnące bzy. Do zdjęć możesz wykorzystać czerwone owoce takie jak truskawki, czereśnie, wiśnie czy arbuzy. Gleba coraz częściej jest wysuszona i jasnobrązowa.

Lipiec

Lifestylowa sesja rodzinna nad wodą w okolicach Szczecina
Lifestylowa sesja rodzinna w okolicach Szczecina

Miesiąc upałów, burz i ulew. Pewne jest w nim tylko to, że co roku zaskakuje: albo susze, albo staje się tzw. lipcopadem. Jednak letnie temperatury bardzo zachęcają do wypadów w plener i w tym okresie bardzo intensywnie pracuję na sesjach poza miastem, także w innych częściach Polski. Apogeum kwitnienia miało miejsce już w poprzednich miesiącach, dlatego w lipcu stawiam przede wszystkim na plenery nad wodą i wakacyjne zachody słońca na plaży. Mocno unikam sesji w zielonych parkach przez zabarwienie światła na zielono, co oczywiście źle wygląda np. na ludzkiej skórze. Zamiast tego wybieram otwarte przestrzenie. Jeśli jednak moi klienci kochają leśne wyprawy, proponuję im przerzedzone lasy, głównie iglaste i położone od północnej strony.

Rodzinna sesja w złotych zbożach

Barwy lipca: coraz bardziej stonowana zieleń, brązy i beże podczas susz, złoto, błękit nieba, jezior i morza oraz fiolet.

Światło: słońce jest wciąż wysoko, więc na sesje wybieraj się 1-2h przed zachodem. 5 rano na wschód też nie jest złym pomysłem. Możesz robić zdjęcia bez tłumów.

Rodzinna sesja na lawendowym polu w okolicach Szczecina
Rodzinna sesja na lawendowym polu w okolicach Szczecina

Sceneria: plaże, łąki i otwarte przestrzenie, zbiorniki wodne, pola uprawne ze złotymi zbożami. Co kwitnie w lipcu? Róże, budleja Dawida oraz bardzo poszukiwana przez fotografów lawenda, a konkretnie pola lawendowe.

Sierpień

Sierpniowa sesja rodzinna na łódce

Powoli zaczynam czuć w nim nadchodzącą jesień. Od połowy miesiąca noce zaczynają być chłodniejsze a poranki rześkie. Zieleń także przygasa i bliżej jej do oliwkowych odcieni. Dla fotografa takie barwy to znaczne ułatwienie. Pogoda w sierpniu bywa bardziej stabilna niż w lipcu, w ostatnich latach zauważalne są fale upałów i susze. Tutaj kontynuuję sesje nad wodą, czy na otwartych przestrzeniach, ponieważ sceneria jest dość monotonna.

W sierpniu mam zdecydowanie więcej zapisów na sesje niż w lipcu, a powodem mogą być m.in. słoneczniki czy wrzosy.

Sierpniowa sesja rodzinna w słonecznikach
Sierpniowa sesja rodzinna w słonecznikach

Barwy sierpnia: przygaszona zieleń, błękitny, żółto-miodowy, pomarańczowy, ceglasty, beżowy

Światło: dzień jest odczuwalnie krótszy, a na sesje możesz wybierać coraz wcześniejsze wieczory. Długie cienie pojawiają się już około 18:30. Pamiętaj, że nadal jest to dość ostre światło i unikaj zdjęć w pełnym słońcu.

Lifestylowa sesja rodzinna nad morzem
Lifestylowa sesja rodzinna nad morzem

Sceneria: pola słoneczników, coraz śmielej możesz wykorzystywać zadrzewione przestrzenie, na polach znajdziesz snopki po żniwach, pojawiają się pierwsze owoce jarzębiny pod koniec miesiąca. Co jeszcze kwitnie w sierpniu? Róże, dalie, wrzosy (raczej druga połowa).

Wrzesień

Sesja rodzinna o poranku w Szczecinie i okolicach
Sesja rodzinna o poranku w Szczecinie i okolicach

Kolejny miesiąc z podpowiedzią w nazwie. Wrzosów wypatruj jednak w pierwszej połowie. Wielu moich klientów uważa, że wrzesień jest na straconej pozycji, jeśli chodzi o plenery i że to już zimny okres. Trochę się nie dziwię, bo po sierpniowych upałach można mieć takie odczucia, ale miesiąc ten ma w sobie ogromny potencjał! Temperatury są wciąż przyjemne. 16-20st to lepiej niż 10st w kwietniu, kiedy po zimie powietrze wciąż jest chłodne, bo gleba oddaje mróz. Temperatura we wrześniu jest inaczej odczuwalna niż w miesiącach wiosennych. Przymrozki w nocy dopiero przed nami!

Chciałabym tu sprostować, że we wrześniu na 99% nie znajdziesz jeszcze kolorowych liści na drzewach. Profesjonalnie rymując: wrzesień to nie jesień.

Sesja mamy i córki we wrzosach
Wrześniowa sesja rodzinna w plenerze blisko Szczecina

Barwy września: zieleń idąca w stronę brązów, pomarańcz, beż, błękit, wrzosowy, czerwony.

Światło: zdecydowanie bardziej łagodne, pojawia się więcej chmur i możesz pokusić się o plenery w środku dnia. Przy pełnym słońcu zdjęcia możesz zaczynać już od godz. 17, a jeśli chcesz więcej złotego światła, około 18. We wrześniu lubię wybierać się na mgliste wschody słońca.

Sceneria: po mocno przygaszonej zieleni drzew widać nadchodzącą jesień, jarzębina jest tego dobitnym przykładem. Sielskie pola są już puste, ziemia przeorana, gdzieniegdzie przyozdobiona snopkami. W pierwszej połowie powinny jeszcze kwitnąć wrzosy oraz późne odmiany słoneczników, a oprócz tego: nagietki, mieczyki, astry, goździki.

Październik

Jesienna sesja rodzinna w Szczecinie
Jesienna sesja rodzinna w Szczecinie

Kiedy liście będą wreszcie kolorowe? Gdzie ta prawdziwa złota polska jesień? Z doświadczenia i moich obserwacji widzę, że najwięcej ciepłych barw na drzewach pojawia się w okolicach połowy miesiąca. W pierwszym tygodniu widać pojedyncze okazy, a z każdym kolejnym jest ich coraz więcej. Październikowe plenery są już mocno ryzykowne na sesje. Ktoś marudził na wrzesień i 17 stopni? Tutaj każda temperatura powyżej 10 będzie wybawieniem. Oraz oczywiście dzień bez wiatru i deszczu.

Zrobiłam słaby pijar październikowi, ale zaraz po równie kapryśnym kwietniu, jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo miesięcy w roku. Warto więc ubrać się na cebulkę i mimo przeciwności wyruszyć w plener.

Lifestylowa sesja jesienna w Szczecinie
Lifestylowa sesja jesienna w Szczecinie
jesienne zdjęcie z dyniami
Dyniowa sesja w Szczecinie

Barwy października: wszystkie odcienie złota, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, brązowego, ciemna i oliwkowa zieleń

Światło: w tym miesiącu można zdecydowanie poszaleć, godzina 16-17 będzie idealna na zachód słońca. Wcześniejsze pory także nie pokrzyżują Ci planów, bo prawdopodobnie będą chmury, a jeśli nie, to światło jest zdecydowanie delikatniejsze.

Jesienna sesja rodzinna w sadzie jabłkowym

Sceneria: najbardziej kolorowo i jesiennie jest w połowie miesiąca, taki stan może potrwać nawet do połowy listopada, oczywiście z coraz mniejszą ilością liści. Musisz mieć jednak na uwadze pogodę: nocne przymrozki oraz wichury bardzo często pozbawiają drzew liści znacznie wcześniej. Na początku miesiąca polecam Ci wybrać się do sadu jabłkowego. Czerwone punkty wśród ciemnej zieleni znakomicie wyglądają na zdjęciach! A jabłka są świetnym rekwizytem do sesji. Co kwitnie w październiku? Astry, dalie i begonie.

[edit] Otrzymałam od Was sugestie, że w październik kojarzy się bardzo mocno z dynią! Oczywiście, to także mój ulubiony dodatek do zdjęć. Doskonale komponuje się z ciepłymi jesiennymi barwami.

===

Tak przedstawiają się nasze trzy polskie pory roku. Czasami narzekam na naszą pogodę i klimat, ale wiem, że bez tego krajobraz za oknem były bardziej monotonny. Dzięki tej zmienności nie mogę doczekać się cieplejszych dni i doceniam słońce. Deszcz również, bo gdyby nie on, w powyższym zestawieniu pojawiłyby się tylko żółte, brązowe i spalone słońcem barwy.

Ten wpis opieram na moich doświadczeniach oraz obserwacjach z kilku lat. Miej na uwadze, że co roku okres wegetacyjny roślin może być inny. Wiele zależy od pogody, regionu i gatunków. Regionalnie potraktuj też moje wskazówki odnośnie światła. Między wschodem a zachodem Polski jest około 40 minut różnicy w świetle słonecznym (Białystok-Szczecin). Na Pomorzu Zachodnim w czerwcu jasno jest nawet do godz. 22, za to w Suwałkach słońce wstaje o 3:55, podczas gdy w Szczecinie wyleguje się do 4:33 (dzień przesilenia letniego).

Mam też do Ciebie wielką prośbę, skoro udało Ci się dotrzeć do końca. Jesteś gościem na łonie natury, więc zachowuj się jak gość.  SZANUJ PRZYRODĘ! Nie niszcz, nie depcz, nie zrywaj, nie łam, nie śmieć, nie płosz. Już wystarczająco mocno krzywdzimy matkę naturę. Daj dobry przykład i edukuj w tej kwestii innych ludzi. Ja co roku porywam moich klientów w okoliczne plenery i wielu z nich jest zaskoczona, że tuż pod nosem skrywają się tak bajeczne krajobrazy. Jeśli chcemy się nimi delektować, musimy o nie zadbać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak zacząć przygodę z fotografią lifestyle

Czy musisz słuchać się wszystkich wskazówek fotografa?

9 thoughts on “Przewodnik po polskich porach roku, czyli kiedy najlepiej robić zdjęcia z piękną scenerią”

  1. Agnieszka Tylka-Andrzejewska Fotograf

   Warto zrobić to z wyprzedzeniem, żeby się nie zagapić 🙂 W każdym regionie rośliny inaczej wegetują, lepiej mieć dwutygodniowy zapas co najmniej.

 1. Kawał świetnej roboty! Dopiero zaczynamy ze zdjęciami i ten artykuł jest mega pomocny – nie mówię nawet o okresach kwitnienia, ale np. godzinach rozpoczęcia zdjęć czy kolorystyce. Z każdego zdania czuć Twoje doświadczenie Dzięki wielkie!

  1. Agnieszka Tylka-Andrzejewska Fotograf

   Ten wpis powstał właśnie z myślą o tych osobach, które nie za bardzo orientują się, kiedy wybrać się na zdjęcia. Nie każdy zaprząta sobie tym głowę, ale część z nas jest od tego, by posiadać takie informacje. Cieszę się, że udało mi się jeszcze czymś zaskoczyć!

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top